VOLARE….

תקליטי הויניל של פסטיבל סן רמו היו חלק מחווית הילדות שלי. אבי ,שהתגורר במילאנו מספר שנים בסוף שנות החמישים , הביא איתו את המיטב האיטלקי של אותם ימים: אדריאנו צ'לנטנו, ריטה פבונה, מינה, ג'יליולה צ'ינקווטי, קלאודיו וילה, מודוניו ואחרים.

לדבר איטלקית זה לשיר. הטיית המילים, הדגש על מילעל ומילרע יוצרים דיבור מתנגן.

מילאנו נחשבת לאחד המרכזים המוסיקליים החשובים ביותר באיטליה.

תאטרון הלה סקאלהLA SCALA הוא אחד מהמפורסמים בעולם ומארח מידי שנה את מיטב המנצחים וזמרי האופרה בעולם. בשנות הששים היה זה משכנה של מאריה קאלאס. דניאל בירנבוים, זובין מהטה, טריו הטנורים:דומינגו, קררס ופוורוטי ועוד רבים ומפורסמים. הוא נמצא מול בנין העריה ולצד שניהם נמצאת גלריה יפיפיה המובילה אל כנסיית הדאומו, מרכז מילאנו.

ביקרתי בו מספר פעמים ועלי לציין שהוא הרבה יותר קטן ממה שדמיינתי אותו. התאטרון שופץ לגמרי ונפתח מחדש ב2004 כשלמבנה העתיק הותאמו שכלולים טכנולוגים והמרחב הקטן נוצל עד תומו לאיכלוס התפאורות המרהיבות בהם משתמשים להפקות השונות. במקום נמצא מוזאון קטן המציג את ההיסטוריה המפוארת שלו: כלי נגינה עתיקים, תלבושות מאופרות מפורסמות ותמונות מתקופות שונות. אקדמיית לה סקאלה לבלט קלאסי היא מהמובילות בתחום.

פתיחת העונה היא כל שנה ב7 בדצמבר. בכל שנה נבחרת אופרה שונה עם זמרים ונגנים מצמרת העולם המוסיקלי העולמי. אני חייבת לציין שרשתות הטלויזיה והעיתונים מדווחים דוקא על "מי לבש מה ומי הגיע עם מי". כמובן שכל הידוענים האיטלקים חושקים בכרטיס כניסה לערב הזה.

תמונהתמונה

במילאנו הוקם הקונסרבטוריון על שם ג'וזפה ורדי, אחד המלחינים היותר חשובים בהיסטוריה של המוסיקה הקלאסית האיטלקית. על שמו קיים גם בית אבות למוסיקאים קשישים הנמצא, איך לא, בפיאצה ג'וזפה ורדי, מול פסל ענק בדמותו של המלחין. זיכרון אלמותי.

תמונה

בשבוע הראשון שהגעתי למילאנו, שמחה בעלי לקח אותי לראות קונצרט של אחד הזמרים היותר פופולרים בשנות השמונים, קלאודיו בליוני. הלכנו לקונצרט מכיון שהוא התקיים באיצטדיון סן סירו. לאחר ה LIVE AID בוומבלי שנתיים לפני כן, היה זה חידוש מלהיב לראות מופע רוק מארבעה כוונים.

השירים האיטלקים היו מאז ומתמיד רומנטיים ומרגשים. גם אם במשך השנים הטעם המוזיקלי העולמי עבר תהפוכות, בכל שנה נוספים להיטים שבדרך כלל הם שירים שקטים ורומנטיים. קשה לי למנות את כל הזמרים האיטלקים המצויינים . אציין חלק מהם ואשמח לשמוע תגובות שלכם על זמרים מהעבר וההווה אותם אתם אוהבים. אצלנו בבית אנחנו שומעים את לוצ'ו בטיסטי LUCIO BATTISTI, מלחין משנות השישים שכתב שירים שהם נכס צאן ברזל במוסיקה האיטלקית. הוא נפטר צעיר וכמו הרבה מוכשרים שסיימו את חייהם מוקדם, נשאר מיתוס בהוויה האיטלקית. עוד זמר שהשאיר את חותמו ועזב לעולם שכולו טוב הוא לוצ'ו דלה LUCIO DALLA. עוד קלאסיקות הם ארוס רמצוטי EROS RAMAZZOTTI , זמרות עם קול ענק כמו ג'אורג'יה GIORGIA ,לאורה פאוזיני LAURA PAUSINI ואנה טטנג'לו ANNA TATANGELO. סצנת הרוק האיטלקי מיוצגת על ידי וסקו רוסי VASCO, ליגהבואה LIGABUE, ונדיטי VENDITTI, ג'יאנה נניני GIANNA NANNINI, רוברטו וקיוני ROBERTO VECCHIONI ואחרים . הזמרים שמניתי נמצאים בצמרת עשורים. הם האריק איינשטין ושלמה ארצי האיטלקים. ממלאים איצטדיונים ומופיעים בארצות אחרות .

כשהייתי בישראל בחורף האחרון סיפרה לי חברה איטלקיה המתגוררת בארץ שבערב ראש השנה האזרחית הם הלכו להיכל נוקיה לראות את מיטב הזמרים האיטלקים משנות השבעים כמו להקת פו POOH, טוטו קוטוניו TOTO COTUNIO, ספנייה SPAGNA,. הערב נקרא, איך לא, פסטיבל סן רמו, ואורגן על ידי הקהילה הרוסית בישראל. מסתבר שהקלסיקות האיטלקיות נעימות מאד לאוזן הרוסית. הם היו בין האיטלקים הבודדים באולם….

למילאנו הגיעו במשך שנות שהותי מיטב זמרי ולהקות העולם. היינו בקונצרטים של בארי וויט, ויטני יוסטון, קרלוס סנטנה ( ואם הייתי יודעת שהוא מחרים את ישראל הייתי מחרימה אותו…), ג'יפסי קינג ואחרים

כמו בכל העולם גם באיטליה העשור האחרון היה עמוס בזמרים צעירים וחדשים ,פליטי תוכניות ריאליטי כמו AMICI או X FACTOR.

עד אז פסטיבל סן רמו היווה קרש קפיצה לכשרונות צעירים. המהדורה הראשונה של הפסטיבל המפורסם היתה ב1951 ושודרה ברדיו. מ1955 החלה הטלויזיה האיטלקית לשדר בשידור ישיר את שלושת הלילות. נכון, הפסטיבל נמשך אז 3 ימים ומשנות השמונים 5 ימים. התחרות נערכת במקביל לשתי קבוצות: המקצוענים והטירונים. העיר סן רמו ידועה בזכות חממות הפרחים שלה ואולם אריסטון, בו נערכת התחרות, מקושט כל שנה בסידורי פרחים מרהיבים. המנחים הוחלפו כל מספר שנים. בדרך כלל הם מגיעים מעולם הטלויזיה ובדרך כלל הם המנחים הפופולרים ביותר לאותה שנה ותמיד ילוו אותם אישה או שתיים. היו מנחות שהובילו את הפסטיבל לבד אך כשאלה לא היו, הגיעו תמיד דוגמניות עולמיות או נערות זוהר איטלקיות.אתם עוד שואלים למה? אנחנו באיטליה. כל שנה נלחמים המעצבים מהשורה הראשונה על הזכות להלביש את הדמות הנשית. 5 ימים כפול שלוש או ארבע פעמים של החלפת תלבושות ותעשו לבד את החשבון איזו חשיפה הם מקבלים. כמובן שהשמלות מלוות בתכשיטים מנקרי עיניים , עם יהלומים בגודל סלעים……

לפסטיבל מגיעים כל שנה מיטב הזמרים המינלאומיים. ראינו את מדונה, ג'ניפר לופז, פיל קולינס, פיל מקרטני, נועה, סטיבי וונדר ואחרים.

הארויזיון לעומת זאת, הוחרם במשך כעשרים שנה על ידי האיטלקים. עד1993 המנצח בפסטיבל סן רמו יצג אוטומטית את איטליה בתחרות הארופאית. במשך שנים לא ראינו כאן את הארויזיון ולא התייחסו אליו כלל וכלל. מזה כשנתיים שאיטליה החזירה נציג לתחרות. שנה שעברה נשלח המנצח בסן רמו ,זמר צעיר שניצח בכוכב נולד גירסה איטלקית והגיע בתחרות שני. השנה נשלחה אחת הזמרות (לטעמי) הטובות ביותר שיש באיטליה, נינה זילי אך הגיעה למקום התשיעי…

בשנות השישים שני הגיסים שלי, דוד ושלמה ודודו של בעלי, יוסי הקימו להקה יחד עם עוד חבר איטלקי , ברונו לונגי BRUNO LONGHI שכיום משמש כשדרן טלויזיה בכיר ושרו שירים אותם הם כתבו והלחינו. הם שרו גם באנגלית ולאיטלקים דאז, היה זה חידוש מרענן. היה להם אמרגן שייצג אמנים מהשורה הראשונה כמו מינה. הם הוציאו מספר סינגלים אך לאחר כמה שנים המשיכו למחוזות אחרים…. הנה להקת ה4 SATELLITI, קצת גאווה משפחתית….

אודות Israelit be Italia

השנה החלטנו לחזור לישראל. חייתי באיטליה 27 שנים מלאי חוויות ולכן החלטתי לפתוח את הבלוג שלי, כדי לשמר את הזכרונות. החלטתי לכתוב אסוציאטיבית. ברור שלא אוכל לזכור כרונולוגית דברים אותם אני רוצה לספר. גם העובדה שהחלטנו לחזור ארצה נותת לי נקודת מבט חדשה על הכל. דברים שפעם אהבתי או לא אהבתי נראים אחרת בפרספקטיבה של ״ עוד מעט נגמר״.
הערה | פוסט זה פורסם בקטגוריה milano 1985, moda, אופנה, אופרה, איטליה, איטליה, מילאנו, ישראלים בחו'ל, בלט קלאסי, מוסיקה, מילאנו, סן רמו, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על VOLARE….

  1. SISSI RATTAN הגיב:

    ענת.
    אני כל כך נהנית לקרא כל פעם את הכתבות שלך, רעיון נהדר ואת כותבת נפלא יישר כח!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s